Hageri kiriku oreli remondi aruanne.

Hageri orel

Hageri kiriku remont on teostatud lähtudes oreliekspert Göran Grahni koostatud restaureerimis programmist.

Orelikapp on seestpoolt puhastatud, tolmuimeja, märja lapi ja vajadusel kaaprauaga,

Orelikapi puhastamine

ning eemaldatud tolm, sodi ja värvipritsmed. Orelikapi ustele on paigaldatud hinged. Kogudus on valmistanud hooldustrepi oreli sisse minekuks. Orelikapis olnud juhtme- ja muud augud on korgitud ja retušeeritud muu kapiga sama värvi.

Oreli kapi sisse on paigaldatud madalpinge hooldusvalgustus mis tagab esmase nähtavuse häälestamise ja reguleerimise ajaks. Valgustid ei soojene (LED).

Prospektviled on ettevaatlikult parandatud ja sirutatud. Jalgadelt on eemaldatud värv.

Mängupult on seestpoolt puhastatud sodist, tolmust ja värvipritsmetest. Puldi sisemised šellak pinnad on restaureeritud. Klahvid on puhastatud parandatud vahetatud on kogu klaviatuuri polsterdus ja tihvtid. II manuaali klaviatuuri raam on tehtud uus pöögist, tagamaks klaviatuuri suuremat stabiilsust.
Kopli-sper-sõtkerauad ja nende vabastusplaadid on värvist puhastatud ja töödeldud mustaks. Nende sõtkeraudade sildid on puhastatud hilisematest kirjutistest.
Pedaalklaviatuur on puhastatud vanast värvist. Naturaalne puu kaetud puiduõliga.

Enamus traktuuri detaile on lahti võetud, puhastatud, osaliselt termiliselt töödeldud rooste vastu ja vajadusel asendatud. Põhilisteks probleemideks olid kinni roostetanud splindid kahvlites ja suured lõtkud võllide laagrites. Kõik traktuuri vinklid ja võllid on uuesti reguleeritud õigesse (nn.oote) asendisse.

II manuaali Crecendo rull on uuesti tööle seatud.
I manuaali Forte – Piano nupud on uuesti tööle seatud, kuid kuna nad on algselt projekteeritud ilma igasuguse varuta, siis ei ole nad eriti töökindlad ja lülitus toimub väga aeglaselt.
Registripneumaatika lõõtsade nahad on vahetatud.

Magasinlõõts on täielikult restaureeritud ja uued nahad vahetatud. Toitelõõtsad on taastatud ja elektri puudumisel või mõnel muul puhul on võimalik tuult tallata ka toitelõõtsade abil. Orelile on paigaldatud uus ventilaator, ventilaatori summutuskast, regulaator ja tagasilöögiklapid.

Välja arvatud pedaali põhjaalune kanal ja I manuaali sisseviigud on kõik toitekanalid orelis uued. Kanalite vahetuse tingis krooniline õhupuudus. 1903 aastal valmistatud kanalite puhul ei olnud arvestatud kanalite vajalikke ristlõike muutusi seetõttu tekkis mitmeid õhukotte.

Uued kanalid markeerivad põhiosas vanade kanalite kulgu ja on sarnaselt vanadega värvitud valgeks. Lõõtsast tulev kanal kulgeb ruumi kokkuhoiu mõttes mööda astmelist põrandat.
Lõõtsaruumi lagi on soojustatud ja kinni ehitatud. Oreli taga olnud kaks vana lõõtsaplaati on riputatud magasinlõõtsa kohale lakke. Samuti on paigaldatud kogudusega koostöös uus valgustus. Lõõtsaruumi ja oreli vahele ehitas kogudus mitmetasandilise põranda. Nende tööde tulemusena on nii orel kui ka ventilaator ja lõõts samas ruumis, mis tagab õhu ühtlase temperatuuri ja seega ka instrumendi parema hääles püsimise.
Koos oreliekspert Göran Grahniga otsustati, lähtuvalt kõlast, tõsta oreli tuulesurvet 75 mm veesamba peale.

Tuulepõhjad demonteeriti ja viidi orelitöökotta. I manuaali tuulepõhi puhastati, vahetati ventiilide nahad ja kalibreeriti registriliiste. Pedaaltuulepõhi puhastati, vahetati ventiilide nahad, kalibreeriti registriliiste ja valmistati uus vilepõhi Gedackt 8′ jaoks. Endine, Terkmanni töökojas valmistatud, oli lahtiselt tuulepõhjal. II manuaali tuulepõhi puhastati vahetati ventiilide nahad, paigaldati registriliistude alla ja peale tekstiilist ringid ja kalibreeriti. Laiendati ka ventiilikasti sissevõtu ava.
Tööde käigus selgus, et II manuaali tuulepõhja toonkanalist vileni minevad kanalid on väga ahtad.
Vilesid püüti säilitada selliselt nagu nad enne remondi algamist olid. Vile otsi sirutati ja puitviledelt kõrvaldati värvipritsmeid.
Valmistati juurde I manuaali Qunte registrile uus 2′ koor alates c0 st. Kaalumisel oli ka Mixturi suure oktavi osale kolmanda koori lisamine. See jäi aga teostamata kuna Terkmanni poolt lisatud mixturi mensuur on tunduvalt laiem kui algupärane. Seetõttu ei oleks ilma suurema ümberehitamiseta uued viled enam vanade vahele ära mahtunud.
Tantoni I manuaali Gamba 8′ viled paigutati oma algsele kohale. Sellel kohal olnud Geigen Principal 8′ (tegelikult kooniline 8′ milledel kiri Gemshorn) viidi II manuaali.
Orel on häälestatud ühtlase temperatsiooniga sellisesse kõrgusesse nagu viled ise asetusid. Suurematest intoneerimistest on hoidutud, et säilitada ajaloolist kõla.

Rubriigid: Määratlemata. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s