Järva-Jaani orel

 

07.11.10 kell 11.00 toimub Järva-Jaani kirikus konsert-jumalateenistus oreli restaureerimise lõpetamise puhul. Orelil Kristel Aer. 

Järva-Jaani oreli remont.

Oreli prospekt

Oreli seis oli 2000 aastate alul suhteliselt problemaatiline. Täielikult töötasid üksikud registrid. Orelis jäid mõned noodid peale ja organist käis neid ise lahti päästmas. Põhiliseks probleemiks olid riknenud viled ja roostetanud ja reguleerimata traktuur. Ka õhu susin ja mootori müra olid küllaltki suured.

Orel on ehitatud 1887 Rudolph Normani poolt. Arvatavalt on mingil ajal saanud orel niiskuskahjustusi sest pea kõik Normanni puitviled on XIX-XX sajandivahetuse paiku vahetatud välja teistest orelitest pärit erinevate viledega. Samuti oli vedrudel ja läbiviikudel palju korrosioonikahjustusi. Asendatud olid Principal 8′ puidust bassiosa Bordun 16′ täielikult, Gamba 8′ bassiosa,

Oreli vilestik ja pillauad enne restaureerimist

 Gedackt 8′ täielikult, Flöte 4′ oli osaliselt asendatud osaliselt katki. Quinte 2 2/3′ ; Octav 2′ ja Mixtur’is oli suur osa vilesid katki, põhiliselt olid kahjustunud, pudenenud, vile jalad mingi korrosiooni tagajärjel. Samuti puudus nendes registrites umbes 30 % vilesid. II manuaali Salitsional 8′ ja Flauto dolce 4′ olid muudetud suured oktavid samuti oli 4′ registris umbes 10 vilel jalad katki.

Subbassis ja Pedaalprincipalis olid asendatud diskandi viled mis ei mahtunud põhja peale ära. Sama viga oli I man Gedackt’is kus oli välja jäetud a0noot kuna vile ei mahtunud kohale. Tundub, et Pedaali tuulepõhjad on valmistatud, või kapitaalselt remonditud, Terkmanni poolt. Nende töötlus on teistsugune kui ülejäänud põhjadel.

Ventilaator tornis

Laukhuffi ventilaator (2800 p/min) oli paigaldatud juba eelmisel sajandil A.Tindi poolt kuid kuna see polnud summutuskastis siis kostis tuule pahin ka kirikuruumi. Ventilaatorile valmistasime akustilise villa, summutuskanalite ja surveregulaatori ning tagasilöögiklappidega varustatud kasti.

Orelil on Normanni töökojas valmistatud kolm tallapuudega kiillõõtsa. Ventilaatoriga kasutatav lõõts oli mitmest kohast katki. Kõik lõõtsad on kontrollitud ja kahjustused parandatud. Samuti on korda seatud algne tallamis süsteem.

Tuulekanalid on parandatud ja tihendatud samuti katsime nad uuesti paberiga. Algselt töötas vaid I manuaali sperventiil parandasime ka II manuaali ja pedaali ventiilid mis olid aegade jooksul katki läinud.

Tuulepõhjad töökojas

Tuulepõhjades oli vaja nahatada uuesti ventiilid, siluda ventiilipõhjasid, reguleerida vedrusid vahetada korrodeerunud ja purunenud tihvtid, samuti vahetada läbikulunud juhtaasad. Osa läbiviikusid olid kulunud ovaalseks ja need tuli vahetada. Registriliistud tuli kalibreerida ja ühe registri tihendusnahk vahetada. Remontima pidi ka pillilaudu kus oli tänu mitmetele muutustele puuritud palju lisakanaleid ja auke. Samuti pidi remontima pillilaudu ja mõned neist uued tegema kuna erinevate vilede ja nende paigutuste tõttu ei olnud originaalmaterjali enam kuigipalju alles.

Mängupuldi remont

Traktuur on jäänud Terkmanni poolt suures osas muutmata. Seetõttu vajas see ennekõike ainult puhastamist ja reguleerimist. Klaviatuurid on reguleeritud ja puhastatud.

Uued viled on valmistatud Principal 8′ 12 tk. Gamba 8′ 12 tk.

Uued viled

Gedackt 8′ 54 tk.

Flöte 4′ 54 tk

Octav 2′ 54 tk

Mixtur 156 tk.

Salicional 8 12 tk.

Flauto Dolce 4′ 9 tk.

Subbass 16′ 8 tk

Octavbass 8′ 6 tk

Kaitsemaks vilesid laest pudeneva krohvi ja muu sodi eest samuti kogu orelikapi konstruktsiooni tugevdamise eesmärgil katsime I manuaali kappidele laed puidust plaatidega. Samuti valmistasime uue häälestustasapinna ja redeli mis hõlbustavad tunduvalt instrumendi hooldamist. Samuti parandasime orelikapi katkised osad ja tegime värviparandusi.

 

31.01.05 tehtud pakkumise põhjal( kogusummas 296000 kr ) on tehtud töid kuni 07.10.10 kogumaksumusega 292334 kr.

Viimase osa 62208 kr lubas maksta PRIA. Näis.

Enne seda oli restaureeritud pedaaltuulepõhi ja vilestik.

Oreli dipositsioon:

http://cid-30f22f0c38938903.office.live.com/self.aspx/.Public/JJdisp.html

Vilede mensuurid:

 http://cid-30f22f0c38938903.office.live.com/self.aspx/.Public/JJMens.html

Lisa fotosid töökäigust saab näha:   https://cid-30f22f0c38938903.photos.live.com/self.aspx/J%c3%a4rva%20Jaani/2006-03-31%20005.JPG

Kokkuvõte tuulepõhjadel olevatest viledest enne remonti

 http://cid-30f22f0c38938903.office.live.com/self.aspx/.Public/JJdata.html

Rubriigid: Määratlemata. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s