Eesti orelimeistrid

Telesaates  MI 20.05.2010 oli eesti mõistes pikalt ja põhjalikult juttu meie oreliehitustest. http://etv.err.ee/arhiiv.php?id=106057 
Kurb muidugi, et negatiivses võtmes.
Ei tea, kas ka see on seotud selle Peterburi projektiga. Tõestamaks, et ega eesti mehed ei oska ikka orelit ehitada. Noh, see on nii ja naa. Need asjad ei ole rahvusest sõltuvad. Isiklikult tean mitut sakslast ja rootslast kes ka pilli ehitamisega hakkama ei saa, nemad oskavad mõnda teist asja hästi teha. Eestlaste puhul on asi ehk ennekõike keskonnas. Selles millest me tuleme, milles oleme ja kuhu läheme. Meie arusaamad elust, tööst ja ärist on siiski palju erinevad läänemaailmast aga siiski juba küllalt kaugel idamaailmast. Antud reportaazis kõlab läbi, et tellija on tellinud oreli, tinginud hinna võimalikult alla ja siis hakanud oreli sisu ja vormi omatahtsi muutma. Lõik esimeses intervjuus, kus selgub, et poole ehituse pealt plaaniti siiski orelile ka selgvilestik (rükpositiiv) lisada, ajaks igal lääne orelimeistril karvad püsti ja jätaks südame seisu.  Piltlikult tähendaks see seda, et ilma keldrita ehitatud 9.  kordsele majale sooviks keegi mitmekordse keldri alla ehitada.
Eesti oreliehituse teiseks raskeks probleemiks on rahastamise ebakindlus. Kui näiteks tellija ei suuda tasuda lepingujärgset summat õigeaegselt siis tähendab see orelifirma seisukohalt, et nät. 5 töölisega firmas tuleks laenata ca 150 000 – 200 000 kr kuus jooksvate kulude (maksud, elekter küte rendid jms.)katteks. 
Mujal maailmas on üldiselt kombeks, et tellijal on lepingu sõlmimise juures olemas panga tõend selle kohta, et ta arvel on deponeeritud antud projekti teostamiseks vajalik summa.
Igal juhul, kui saates öeldud summad paika peavad, on mõlemad projektid tehtud alla omahinna. Niguliste 17 registriline orel 1 milj. Pärnu  30 registrit 3 milj. Eesti oludes oleks registri hinnaks 120-150 tuh./kr. koos käibega. Kuna aga Kultuurkapitali raha pealt ei tule mingeid makse maksta siis on seda raske arvestada.
 
Rubriigid: Määratlemata. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s